YAPODER BİLGİLENDİRİYOR; 5

Salgın günlerinde ruh sağlığımız

Covid-19’un insanların ruhsal sağlığı üzerine etkisinde, belirsizliğe tahammülsüzlüğün önemli bir rol oynadığı düşünülebilir.

Zedelenebilir, kaygı duyarlılığı yüksek, endişe duymaya eğilimli olan kişilerde bu etkiler daha fazla görülebiliyor.

Kişilerin stres verici olaylar karşısında verecekleri tepkiler, kişilik özellikleri ve geçmiş yaşantılarına göre farklılık gösterir.

Kişinin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik koşullar, psikolojik tepkilerini de etkilemektedir.
Salgınlar sırasında insanlar en sık olarak hastalanmak ya da ölmekten korku, çaresizlik duyguları ve damgalanma korkusu yaşarlar.

Gösterilen tepkiler arasında kaygı, endişe veya panik hissi, sosyal çekilme, dikkatini toplama zorluğu ve uyku bozuklukları, öfke, çaresizlik veya şaşkınlık hissi, sağlık konusunda aşırı endişe duyma, kayıp hissi, keder, aşırı cesaret gösterisi içinde olma, heyecan duyma sayılabilir.

Ayrıca, insanlar olası bir bulaşma durumunda, karantina ya da izolasyonun aileleri ve arkadaşları üzerindeki etkileri hakkında endişe ve suçluluk duygusu yaşayabiliyorlar.

Koronavirüs hakkındaki endişelerimizin hayatınızı kontrol etmesine izin vermeyelim. Koronavirüs nedeniyle yaşadığımız stres veya endişenin günlük hayatımızı olumsuz etkilediğini, işlevselliğimizi bozduğunu düşünüyorsak psikiyatrik destek alabiliriz.

Çin’de Covid-19 salgını sırasında yapılan yeni tarihli bir çalışmada, belirtilerin varlığına veya yokluğuna bakılmaksızın, daha fazla kişisel korunma önlemleri alan kişilerde, salgının psikolojik etkilerinin ve depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinin daha düşük olduğu görülmüştür.1 Korunma önlemlerinin psikolojik açıdan olumlu etkisi, kişilere verdiği güvenlik ve kontrol hissi ile ilişkilendirilmiştir.

Koronavirüs ile ilgili sürekli medyayı takip etmek, medyayı izlemekten kendimizi alıkoyamamak bizi daha yüksek bir kaygı durumunda tutabiliyor. Medyaya aşırı maruz kalmayı azaltmak, endişemizi, kaygı durumumuzu sınırlandırmaya yardımcı olacaktır. Yani medyayı izlemeye ara verip hayatımızdaki olumlu ve üzerinde kontrol sahibi olduğumuz şeylere odaklanabiliriz.

Kitle iletişim araçları, halkın bulaşıcı hastalık tehdidine fiziksel ve psikolojik tepkilerini şekillendiren önemli bir etmendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir